2011. szeptember 30., péntek

Nevetni tudni kell!

De min is nevessünk? Egymáson! Egymásra!
Jó értelemben, ahogy Sigmund Freud írta: "Minél több szeretet és jóság sugárzik belőled, annál több áramlik rád vissza."



Az édesanyáknak, gondozóknak a sok teendő mellett legfontosabb feladatuk, hogy mosolyogjanak a csecsemőre, kisgyerekre. A kicsik számára világ eleinte jó vagy rossz hely fizikai igényeik kielégítettsége szerint. A babát körülvevő felnőttek - anya, apa, testvérek, nagyszülők, gondozók - arcán látható kifejezések már korán lekötik a kicsik figyelmét és saját tehetségük szerint igyekeznek azt utánozni. A kezdeti empátiát, figyelmet és vidámságot a gyerekek magukba építve válnak kiegyensúlyozott, helyes önértékelésű személlyé.
Gyakorlat állapotos kismamáknak: minden nap álljanak a tükör elé és képzeljék el milyen lesz a kisbabájukat a kezükben tartani és végre megnézni milyen is ő. Nézzünk a tükörbe és mosolyogjunk. Önmagunkban is lássuk meg azt a nyugodt, vidám, szép Anyát, akivé válni szeretnénk és mosolyogjunk magunkra. Ne feledjük a saját gyerekünknek mi leszünk a legszebbek, legjobbak! Ez a hatalmas elvárás sok helyzetben nyomasztó lehet a későbbiek során, de bízzunk önmagunkban és mosolyogjunk mindig, amikor lehet.
Gyakorlat gyermekünk születése utáni hónapokra: amikor a kisbabánk felébred és meglát minket, mosollyal köszöntsük. A kezdeti időszak meghatározó abban, hogy gyermekünk saját beállítottsága milyen irányba mozdul el. Mert vannak nyugodt és vannak érzékenyebb gyerekek. Egyik sem jobb vagy rosszabb, egyerűen másként élnek meg azonos helyzeteket. A mosoly viszont jó érzés anyának, gyermeknek egyaránt és a hónapok előrehaladtával nincs is nagyobb öröm, a szülők számára mint egy mosolyogva ébredő gyerkőc.
Gyakorlat 1-2 éves gyerekeknél: Játszunk velük fogócskázós, csiklandozós játékot minden nap. Nevessünk együtt, adjunk teret gyerekünknek és önmagunknak is, hogy megtapasztaljuk nevetés után minden könnyebben megy, vidámmá és nyitottá válunk, talán korábbi nehéz feladatainkat is új fényben látjuk.
Ennek neuropszichológiai háttere, hogy a jó közérzet opiátszármazékok, endorfinok felszabadulását aktiválja agyunkban, ami nem csak kellemes érzetet vált ki, hanem a fájdalmat is csökkenti" - mondta dr. Földi Rita
klinikai szakpszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető egyetemi docense a Születés Hete nyitó előadásában.

2011. szeptember 26., hétfő

Ócsán van egy játékbolt, csuda hely és csuda bolt...

A bolt tulajdonosa és az ott  dolgozók nagy szeretettel ajánlják a legkülönbözőbb játékokat az egészen kicsiknek és a nagyobbaknak is. A boltban tematikus részeken válogathatunk. A kínálat színes és nem csak a Disney figurás játékokból áll.
Az autós, építős, rajzolós, tologatós, alkotós és kirakós polcok jó minőségű és elérhető árú játékokat sorakoztatnak.
A nagyobbaknak szóló játékokon találhatók a bolt által felragasztott "erőszak mentes játék" matricák, hogy segítség a vásárlót a tartalmat illetően a tájékozódásban.
A készségfejlesztő játékok is igazán szórakoztatóak, igényesek.
A Granna játékoknak egész gyűjteménye áll rendelkezésre vagy ami hiányzik, azt is néhány napon belül meghozzák kérésre.


Mi ezt a termékcsaládot nem ismertük eddig, de kipróbáltuk és az első tapasztalatok is alátámasztották, jó választás volt a Kisegér-nagyegér játék. Az ellentétpárokra épülő játék főszereplő egere, hol kicsi, hol nagy, hol vidám, hol pedig szomorú. Maga az illusztráció további ellentétek felfedezésére is lehetőséget ad.

A jó játék definícióját kutattam és számos szempontról olvashattam, de számomra legfontosabbat nem találtam. A jó játék, a való élethez kapcsolódik és a gyerekek találékonyságának ad teret s a felnőttek által kitalált fantáziák nem nyomják el a JÁTSZÓ személyét.
A gyerekek egyéni habitusa már kicsi korban megfigyelhető játék közben. Ha a felnőtt világ ilyenkor figyel a kicsire, akkor sok segítséget ad maga a gyerek, hogy milyen is ő, hogy old meg helyzeteket, milyen érzései vannak s ez egy-egy szélsőséges szituációban még jól jöhet a helyzet megoldására.

A csuda hely és csuda bolt pedig szeretettel vár mindenkit óriási választékával és segítőkész munkatársaival!
http://www.jatekkope.hu/akcios-termekeink,28.html

2011. szeptember 12., hétfő

Irodalomi - NevelÉs

Babits Mihály írja Irodalomi nevelés című írásában:
"Vajjon mi okozza a költői tömörség sajátságos hatását a lélekre? Érezzük, hogy a költőnek sokat kellett egyszerre éreznie és gondolnia"
A cseperedő gyerekünk is így van ezzel, mert eleinte kevés a szó és annyi kérdés, közölnivaló tódul a kis fejébe...
Saját tapasztalatom, hogy eleinte a mondókákon, két soros verseken keresztül közölte kisfiúnk, hogy "felismertem anya, ez egy csacsi" mert azt mondta " boog a-sszamá eső eessz, óg a-füee naggggy szééé essz " értsd: bőg a szamár eső lesz, lóg a füle nagy szél lesz és közben mutató ujját a csacsi felé irányította.
Persze maradjunk a mai gyereküléses, rajzfilmes valóságnál és nézzük meg, hogy megvalósítható-e a versekben, olvasásban való elmélyülés a gyerekek és nekik felolvasó felnőttek számára.
FELADAT: Korosztálytól függően változik, hogy mi kelti fel és ragadja meg a gyerekek figyelmét:
2-5 hónaposan különböző anyagokból készült textilkönyvek, egyszerű formákkal, sematikus képekkel (nap, kacsa, ház, stb.)
5-7 hónaposan az 1 oldal / 1 rajz a jó arány és hogy rágcsálni is lehessen néha,
7-12 hónaposan a cselekvést ábrázoló, teljes hátteret is színnel, rajzokkal kitöltő leporellók az igaziak,
12-18 hónaposan a gyerekek figyelmét már felkeltik az apró részletek,
18-24 hónaposan az egyszerű történéseket bemutató mesekönyvek, amit egymásután vagy 10-szer is elolvastatnak velünk,
24-30 hónaposan már van türelmük a kevésbé rajzos könyvből való felolvasáshoz is. 
CÉL: rövid és hosszú távon is fontos, hogy gyerekünk nyitott legyen az emberi kultúra egyik legfontosabb vívmányára az írott szóra.
Legyen az vers, mese, cikk vagy képregény, mások gondolataira való nyitottság az élet számos területén előnyt jelent.
Hihetünk abban, hogy az a gyermek, aki már kiskorától foglalatoskodik könyvekkel, könyen boldogul majd a tanórákon is. Könnyen tud majd koncentrálni és együttműködni, tanszerei, füzetei rendezett képet mutatnak, teljesítménye kiszámítható lesz.
MEGJEGYZÉS: Eleinte a könyv, az oldalak lapozása is nagy odafigyelést igényel. A kicsik kezéből a könyv többször kiesik, az oldalak elszakadhatnak,
amit kudarcként élhet meg gyerek és szülő, de egyben sok új tapasztalatot is eredményez. Kezdetben ez utóbbit tartsuk szemelőtt. 
A hónapok előrehaladtával mutassuk meg a lapozás technikáját és hívjuk fel a gyerek figyelmét arra, hogy a könyv érték és vigyázni kell rá.
Amikor leülünk "olvasni" mindig készítsünk oda 3-4 könyvet, legyen köztük kedvenc és újdonság is. Az újdonság jelentheti az antikváriumban, 
bababörzén vásárolt sokat megélt könyvet is, a lényeg, hogy a gyerkőc számára legyen ismeretlen.
IDŐZÍTÉS: A jól megválasztott könyv nézegetése nyugtatólag hat a gyerekekre, függetlenül a korulktól. Kissé fáradt lurkó, fizikailag pihen, amíg elméje dolgozik. Nagy fáradságnál olvassunk fel olyan verseket, mondókákat, amit jól ismerünk és hangunkkal játszva elő is tudjuk adni.
KIVITELEZÉS: Ha van lehetőségünk rá alakítsunk ki olvasó sarkot a gyerekünk számára. Eleinte a földre egymás mellé sorakoztatott a könyvek, egy kispárna és persze a megfelelő fény elegendő ehhez. Ahogy gyerekünk boztonsággal mozog, könyvespolcot is beállíthatunk neki és amikor a "felnőtt" könyvek felé veszi az irányt, mondhatjuk neki, hogy neki van saját könyvespolca és az ott lévő könyveket bármikor előveheti, de a mi könyveintek csak együtt nézegethetjük. Vegyük észre, ha ennek a mondatnak a lényegét ragadja meg és folyton a mi féltett könyveinket szeretné megkaparintani, a társaságunkra vágyik.
IDŐTARTAM: Eleinte a 3-4 perc, később gyerekünk ügyesedésével és önállósodásával ez az idő is megnő, majd azon kapjuk magunkat, hogy ő "olvas fel" magának, nekünk, az állatkáinak.
NevelÉS: Jogos a kérdés, hogy "nevel és?" A válaszom, hogy a mondókák, dalok világa maga a fantázia. Az a kisgyerek aki már korán "elképzel" önmaga dolgokat, felnőve "elképzelheti" saját sikerét, mint hős megvalósíthatja saját tervét, így boldog és magabiztos emberré cseperedik. Próbáljátok ki: a mesefilm nézést rövidítsétek meg 5-10 perccel és verseljetek. Gyermek és felnőtt számára is élvezetesebb lesz. Napi 5-10 perc!
Kellemes időtöltést!

A GYEREKJÁTÉK ABC oldalán található információk ismeretterjesztési céllal készültek, 
nem helyettesítik a szakemberek véleményét. Kérjük, hogy kérdéseivel, problémáival mindig forduljon a megfelelő szakemberhez!

2011. szeptember 5., hétfő

Faszén

Néhány hete jó bográcsos lecsót készített a család. Ez volt az első tüzeskedő élménye 25 hónapos fiúnknak.
Ma újra örömét lelte a tűzrakó hely körül s az illusztrációk a publikálható eredményt mutatják csak be.
A rajzolást eleinte a nagy karmozdulatok és a felfedezés élménye (nyomok az aszfalton a kréta húzása után) kíséri.


Évek gyakorlása során jut el a csemeténk oda,
hogy az írásban kamatoztassa minden korábbi tapasztalatát
Az oktatási rendszerünk és kultúránk nyomást gyakorol ránk, hogy figyelmünk a ceruzával, filctollal, zsírkrétával történő rajzolásra terelődjön, pedig a kora gyermekkorban az ujjal, tenyérrel történő lenyomatok is nagy örömöt szereznek a kicsiknek. Az aszfaltkréta, pasztell kréta és a faszén remek alternatíva az 1 - 2 éves gyerekeknek.


A ceruzafogás fejlődésének rövid összefoglalóját a teljesség igénye nélkül állítottam össze, támpontként ebben az összetett és a kutatókat is mélyen foglalkoztató témában. A gyermekrajz fejlődéséről egy bővebb anyagot hamarosan megtalálok a Gyermekjáték ABC weboldalán.




                 I.       7- 8 hónapos csecsemő
·        Megmarkolja a ceruzát, krétát, mint bármi más keze ügyébe eső tárgyat,
·        Hadonászik vele, szájba veszi, dobálja
·        Nem érti a papírral való összefüggést
·        Firkát még nem produkál
                 II.      8 - 20 hónapos csecsemő
·        Változatlanul marokra fogja az íróeszközt
·        Hegyét ferde szögben erősen rányomja a papírra
·        Funkcióöröm –papír tépdesése, szurkálása-ismerkedés az anyaggal
·        Eleinte a ceruza alatt hirtelen elhúzza a papírt, vagy keze  és karja hirtelen megindul a felületen s határozottan kezdődő, majd elvesző nyomot hagy (réveteg vonalkás firka, határozatlan vonalas firka)
·        Később teljes vállöve ritmusos mozgatásával rendszerint nagy amplitúdójú  lengővonalat, vagy körkörös gomolyafirkát rajzol, amelyet gyakran nem képes megállítani a  lap szélén
·        Ettől kezdve már különböző nyomatékkal  rajzol, gyengén, közepesen, vagy erősen nyomja rá az eszközt a papírra –szocializálódott  a rajzeszközre
 III.      20 -24 hónapos csecsemő
·        Változatlanul marokra fogja a ceruzát, de az irányítás nagy részét  átveszi a mutatóujj
·        Marokra fogás – a mozgás változatlanul igénybe veszi az egész vállövet
·        A mutatóujj irányítása lehetőséget ad a szóródó-,cikcakk-,  a zegzugos-, és a spirálfirka létrehozására, amely lényeges lépés: primitív szinten képessé válik a rajzpapír által határolt felület uralására
  IV.      24 -26 hó
·        Az íróeszközt a három radiális ujjal – hüvely-, középső- és mutatóujjal  merőlegesen  tartja a papírra
·        Ez jelentős változás a rajzoló mozgás terén, ezért új firkatípus ekkor ritkán jelenik meg
·        Többféle ceruzafogást is kipróbálnak, de a helyes ekkor még kényelmetlen számukra
     V.      26 -54 hó
·        Az íróeszközt fokozatosan a hüvelyk-  és  mutatóujj kezdi vezetni
·        Biztonságosabbnak érzi, ha a ceruzát közelebb fogja a hegyéhez
·        Ebben az időszakban jelenik meg a tömb-, a vegyes- és a zártfirka, valamint az írást utánzó firka is, ahol az eszközzel tűmozgást végez
·        Ekkor a teljes, jól begyakorolt  firkarepertoár rendelkezésre áll
·        Képesé válik jól felismerhető alakok rajzolására
  VI.      5 -7 év
·        7.  életévre az íróeszköz használatának begyakorlása, készségszintű elsajátítása 
·        Az íróeszközt legmegfelelőbb helyen fogja
·        Mozgásvezérlés fókusza fokozatosan a mutatóujjra tevődik
·        Ez a ceruzafogás lehetővé teszi:
o       precíz, szem vezérelte  és változatos, bonyolult  vonalformák kialakítását
o       nyomáserősség akaratlagos és differenciált irányítását