De min is nevessünk? Egymáson! Egymásra!
Jó értelemben, ahogy Sigmund Freud írta: "Minél több szeretet és jóság sugárzik belőled, annál több áramlik rád vissza."
Az édesanyáknak, gondozóknak a sok teendő mellett legfontosabb feladatuk, hogy mosolyogjanak a csecsemőre, kisgyerekre. A kicsik számára világ eleinte jó vagy rossz hely fizikai igényeik kielégítettsége szerint. A babát körülvevő felnőttek - anya, apa, testvérek, nagyszülők, gondozók - arcán látható kifejezések már korán lekötik a kicsik figyelmét és saját tehetségük szerint igyekeznek azt utánozni. A kezdeti empátiát, figyelmet és vidámságot a gyerekek magukba építve válnak kiegyensúlyozott, helyes önértékelésű személlyé.
Gyakorlat állapotos kismamáknak: minden nap álljanak a tükör elé és képzeljék el milyen lesz a kisbabájukat a kezükben tartani és végre megnézni milyen is ő. Nézzünk a tükörbe és mosolyogjunk. Önmagunkban is lássuk meg azt a nyugodt, vidám, szép Anyát, akivé válni szeretnénk és mosolyogjunk magunkra. Ne feledjük a saját gyerekünknek mi leszünk a legszebbek, legjobbak! Ez a hatalmas elvárás sok helyzetben nyomasztó lehet a későbbiek során, de bízzunk önmagunkban és mosolyogjunk mindig, amikor lehet.
Gyakorlat gyermekünk születése utáni hónapokra: amikor a kisbabánk felébred és meglát minket, mosollyal köszöntsük. A kezdeti időszak meghatározó abban, hogy gyermekünk saját beállítottsága milyen irányba mozdul el. Mert vannak nyugodt és vannak érzékenyebb gyerekek. Egyik sem jobb vagy rosszabb, egyerűen másként élnek meg azonos helyzeteket. A mosoly viszont jó érzés anyának, gyermeknek egyaránt és a hónapok előrehaladtával nincs is nagyobb öröm, a szülők számára mint egy mosolyogva ébredő gyerkőc.
Gyakorlat 1-2 éves gyerekeknél: Játszunk velük fogócskázós, csiklandozós játékot minden nap. Nevessünk együtt, adjunk teret gyerekünknek és önmagunknak is, hogy megtapasztaljuk nevetés után minden könnyebben megy, vidámmá és nyitottá válunk, talán korábbi nehéz feladatainkat is új fényben látjuk.
Ennek neuropszichológiai háttere, hogy a jó közérzet opiátszármazékok, endorfinok felszabadulását aktiválja agyunkban, ami nem csak kellemes érzetet vált ki, hanem a fájdalmat is csökkenti" - mondta dr. Földi Rita klinikai szakpszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető egyetemi docense a Születés Hete nyitó előadásában.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése