Babits Mihály írja Irodalomi nevelés című írásában:
"Vajjon mi okozza a költői tömörség sajátságos hatását a lélekre? Érezzük, hogy a költőnek sokat kellett egyszerre éreznie és gondolnia"
A cseperedő gyerekünk is így van ezzel, mert eleinte kevés a szó és annyi kérdés, közölnivaló tódul a kis fejébe...
Saját tapasztalatom, hogy eleinte a mondókákon, két soros verseken keresztül közölte kisfiúnk, hogy "felismertem anya, ez egy csacsi" mert azt mondta " boog a-sszamá eső eessz, óg a-füee naggggy szééé essz " értsd: bőg a szamár eső lesz, lóg a füle nagy szél lesz és közben mutató ujját a csacsi felé irányította.
Persze maradjunk a mai gyereküléses, rajzfilmes valóságnál és nézzük meg, hogy megvalósítható-e a versekben, olvasásban való elmélyülés a gyerekek és nekik felolvasó felnőttek számára.
FELADAT: Korosztálytól függően változik, hogy mi kelti fel és ragadja meg a gyerekek figyelmét:
2-5 hónaposan különböző anyagokból készült textilkönyvek, egyszerű formákkal, sematikus képekkel (nap, kacsa, ház, stb.)
5-7 hónaposan az 1 oldal / 1 rajz a jó arány és hogy rágcsálni is lehessen néha,
7-12 hónaposan a cselekvést ábrázoló, teljes hátteret is színnel, rajzokkal kitöltő leporellók az igaziak,
12-18 hónaposan a gyerekek figyelmét már felkeltik az apró részletek,
18-24 hónaposan az egyszerű történéseket bemutató mesekönyvek, amit egymásután vagy 10-szer is elolvastatnak velünk,
24-30 hónaposan már van türelmük a kevésbé rajzos könyvből való felolvasáshoz is.
CÉL: rövid és hosszú távon is fontos, hogy gyerekünk nyitott legyen az emberi kultúra egyik legfontosabb vívmányára az írott szóra.
Legyen az vers, mese, cikk vagy képregény, mások gondolataira való nyitottság az élet számos területén előnyt jelent.
Hihetünk abban, hogy az a gyermek, aki már kiskorától foglalatoskodik könyvekkel, könyen boldogul majd a tanórákon is. Könnyen tud majd koncentrálni és együttműködni, tanszerei, füzetei rendezett képet mutatnak, teljesítménye kiszámítható lesz.
MEGJEGYZÉS: Eleinte a könyv, az oldalak lapozása is nagy odafigyelést igényel. A kicsik kezéből a könyv többször kiesik, az oldalak elszakadhatnak,
amit kudarcként élhet meg gyerek és szülő, de egyben sok új tapasztalatot is eredményez. Kezdetben ez utóbbit tartsuk szemelőtt.
A hónapok előrehaladtával mutassuk meg a lapozás technikáját és hívjuk fel a gyerek figyelmét arra, hogy a könyv érték és vigyázni kell rá.
Amikor leülünk "olvasni" mindig készítsünk oda 3-4 könyvet, legyen köztük kedvenc és újdonság is. Az újdonság jelentheti az antikváriumban,
bababörzén vásárolt sokat megélt könyvet is, a lényeg, hogy a gyerkőc számára legyen ismeretlen.
IDŐZÍTÉS: A jól megválasztott könyv nézegetése nyugtatólag hat a gyerekekre, függetlenül a korulktól. Kissé fáradt lurkó, fizikailag pihen, amíg elméje dolgozik. Nagy fáradságnál olvassunk fel olyan verseket, mondókákat, amit jól ismerünk és hangunkkal játszva elő is tudjuk adni.
KIVITELEZÉS: Ha van lehetőségünk rá alakítsunk ki olvasó sarkot a gyerekünk számára. Eleinte a földre egymás mellé sorakoztatott a könyvek, egy kispárna és persze a megfelelő fény elegendő ehhez. Ahogy gyerekünk boztonsággal mozog, könyvespolcot is beállíthatunk neki és amikor a "felnőtt" könyvek felé veszi az irányt, mondhatjuk neki, hogy neki van saját könyvespolca és az ott lévő könyveket bármikor előveheti, de a mi könyveintek csak együtt nézegethetjük. Vegyük észre, ha ennek a mondatnak a lényegét ragadja meg és folyton a mi féltett könyveinket szeretné megkaparintani, a társaságunkra vágyik.
IDŐTARTAM: Eleinte a 3-4 perc, később gyerekünk ügyesedésével és önállósodásával ez az idő is megnő, majd azon kapjuk magunkat, hogy ő "olvas fel" magának, nekünk, az állatkáinak.
NevelÉS: Jogos a kérdés, hogy "nevel és?" A válaszom, hogy a mondókák, dalok világa maga a fantázia. Az a kisgyerek aki már korán "elképzel" önmaga dolgokat, felnőve "elképzelheti" saját sikerét, mint hős megvalósíthatja saját tervét, így boldog és magabiztos emberré cseperedik. Próbáljátok ki: a mesefilm nézést rövidítsétek meg 5-10 perccel és verseljetek. Gyermek és felnőtt számára is élvezetesebb lesz. Napi 5-10 perc!
Kellemes időtöltést!
A GYEREKJÁTÉK ABC oldalán található információk ismeretterjesztési céllal készültek,
nem helyettesítik a szakemberek véleményét. Kérjük, hogy kérdéseivel, problémáival mindig forduljon a megfelelő szakemberhez!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése