Cseperedő gyermekünk számára az egyik legnagyobb élmény, ha kisállatok között vagy közelében töltheti el idejét. Lakjunk városi környezetben vagy falun, keressük az adódó lehetőségeket állatkertekben, vadas parkokban, lovardákban vagy a szomszéd néni udvarában, hogy állatokkal foglalkozhasson.
Némi körültekintéssel engedjük, hogy gyerekünk saját megfigyelései alapján tapasztalja a kölcsönös elfogadást, türelmet, megértést, önuralmat és toleranciát. Játékos felismeréseket tehet a biológiai törvényszerűségekre, az élőlények viselkedésére, szokásaira vonatkozóan.
Mindez fogékonnyá teszi őt a számára idegen reakciók és másféle kommunikáció elfogadására.
A kulcsszó az empátia, amelyet szóval megtanítani, elmagyarázni oly nehéz.
20 hónapos kisfiúnkkal egy Ócsa közeli lovardába látogattunk, ahol a hírek szerint mosómedvék és ormányos medvék is élnek. Az első látogatás óta heti 2-3 alkalommal megyünk ki, mert "a mosómacik éhesek" és "szeretik az almát".
Most 25 hónapos kisfiúnk már érti és tudja, hogy a körülöttünk lévő állatokról gondoskodni kell. Szól ha a saját kutyánknak nincs víz a táljában, szereti tudni miért nyervog a macskánk "Éhes? Anya! Enni kér a Karmos?" Minden állatot nyugodt mozdulatokkal, érdeklődve közelít meg. Megállapítja, hogy "Kakil a ló." és megannyi fogalmat használva mesél róluk " A kicsi ormányos kicsi. Nem nagy!"
Mottóként ajánlom a Hanság Kapuja Alapítvány oldaláról.:
"Az állat soha sem bírál, ítélkezik. Tapintatra, empátiára, alkalmazkodásra tanít és képes olyan sikerélményekhez juttatni az embert, amely erősíti annak önbizalmát."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése