A hintázásról millió gondolat jut az eszünkbe,
talán pont azért mert gondolkozásra serkenti apróságainkat is.
A Magyar Néprajzi Lexikon is foglalkozik a témával,
ami megannyi új ötletet adhat:
A gyermek hintáztatásához kapcsolódó dallamos
mondóka, a hintázó mozdulat ütemét érzékelteti.
Két fő típusa van:
Hintázásra nevelő → dajkarím: A dallamos versikéket („Hinta-palinta, régi dunna, kis katona ...” típusúak) a szülő, nagyszülő vagy idősebb testvér mondogatja a kisdednek, miközben a karján, ölében vagy térdén himbálgatja, vagy hónaljánál fogva lóbálja. A gyermek szerepe passzív, de testét ütemesen mozgatja. Felváltva szórakoztató hintáztató: Nagyobb gyermekek közös játéka. A hintáztató gyermek játszópajtásának hintán lendítése közben dallamosan számolgat („Egy üveg alma, két üveg alma ..., tíz üveg alma”), ezután vagy befejezi („tíz, tíz, tiszta víz, ha nem tiszta, vidd vissza, majd megissza kiscica”), vagy tovább folytatja láncolatos gondolatvezetéssel kérdés-felelet formájában („minek az a víz? – tököt meglocsolni! – minek az a tök? – disznócskát hizlalni – minek az a disznócska? – háját kiperzselni!” stb.). A szórakoztatás kölcsönös, a hintáztató végén szerepet kell cserélni. Ezt némely hintáztató-változat szövegben is kifejezi: „Szállj ki, szállj ki, de igazán szállj ki!” –Irod. Bakos József: Mátyusföldi gyermekjátékok (Bp., 1953).
Cseperedő gyermekünk számára az egyik legnagyobb élmény, ha kisállatok között vagy közelében töltheti el idejét. Lakjunk városi környezetben vagy falun, keressük az adódó lehetőségeket állatkertekben, vadas parkokban, lovardákban vagy a szomszéd néni udvarában, hogy állatokkal foglalkozhasson.
Némi körültekintéssel engedjük, hogy gyerekünk saját megfigyelései alapján tapasztalja a kölcsönös elfogadást, türelmet, megértést, önuralmat és toleranciát. Játékos felismeréseket tehet a biológiai törvényszerűségekre, az élőlények viselkedésére, szokásaira vonatkozóan.
Mindez fogékonnyá teszi őt a számára idegen reakciók és másféle kommunikáció elfogadására.
A kulcsszó az empátia, amelyet szóval megtanítani, elmagyarázni oly nehéz.
20 hónapos kisfiúnkkal egy Ócsa közeli lovardába látogattunk, ahol a hírek szerint mosómedvék és ormányos medvék is élnek. Az első látogatás óta heti 2-3 alkalommal megyünk ki, mert "a mosómacik éhesek" és "szeretik az almát".
Most 25 hónapos kisfiúnk már érti és tudja, hogy a körülöttünk lévő állatokról gondoskodni kell. Szól ha a saját kutyánknak nincs víz a táljában, szereti tudni miért nyervog a macskánk "Éhes? Anya! Enni kér a Karmos?" Minden állatot nyugodt mozdulatokkal, érdeklődve közelít meg. Megállapítja, hogy "Kakil a ló." és megannyi fogalmat használva mesél róluk " A kicsi ormányos kicsi. Nem nagy!"
Mottóként ajánlom a Hanság Kapuja Alapítvány oldaláról.:
"Az állat soha sem bírál, ítélkezik. Tapintatra, empátiára, alkalmazkodásra tanít és képes olyan sikerélményekhez juttatni az embert, amely erősíti annak önbizalmát."